For at tilgå funktionen skal du gå ind i indstillingerne for den vagtplan du ønsker profilen aktiv i, bemærk at special-vagtprofiler oprettes pr. vagtplan.
Klik på rediger-ikonet ud for den vagtplan du vil arbejde med.
Nu ser du indstillingerne for vagtplanen, scroll ned til bunden af siden. Klik på knappen Opret ny profil

Nu åbnes et vindue hvor du kan oprette en ny special-vagtprofil.
Giv special-vagtprofilen et sigende navn (1), bemærk at de frivillige kan se navnet. Et eksempel kunne være AFTENVAGT GULDVAGT BEGYNDERVAGT eller hvad der nu passer.
Hvis du ønsker at der skal være en begrænsning på hvor mange af denne type vagter en frivillig kan tage, skal du vælge antal i Tilladt antal (2), hvis der står 0 (nul) er der INGEN begrænsning på antal af vagter af denne type de frivillige kan tage.
Du vælger en farve på vagtprofilen ved at trykke på knappen markeret med (3), en farvevælger åbner sig og du vælger farven ved at trykke på skalaen (4) og dernæst trykke i farvefeltet (5). Når du er færdig trykker du på knappen Gem

For at bruge special-vagtprofiler i en vagtplan gør du således.
Når du opretter en vagt i den pågældende vagtplan, kan du nemt indstille den enkelte vagt til at bruge en special-vagtprofil ved at vælge den i vinduet når du opretter (eller ændrer) en vagt. Se herunder.

Når du gemmer vagten vil den have den valgte farve og bemærk at du i bunden af vagtplanen kan filtrere sådan at du KUN ser vagter af en bestemt type.
